Faydalı Bilgiler

Polen Nedir? Polenin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Polen Nedir? Polenin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 1

Polen Nedir?

Polen çok eski tarih dönemlerinden beri bilinen ve kullanılan bir üründür. Aslında çiçeklerin erkek üreme organıdır. Arılar poleni çiçeklerden alırlar ve kendi vücutlarındaki maddelerle karıştırarak yuvarlarlar ve küçük top şeklinde yaparak bacaklarıyla tutup kovana taşırlar.

Polen Nasıl Oluşur? Nasıl Yapılır?

Arılar poleni bacaklarıyla kovana taşırlar, kovanda bulunan polen tuzakları sayesinde arıcılar bu polenleri toplarlar. Polen tuzaklarından her gün belli bir miktar polen toplanır.

Polen Nasıl Kullanılır? Nasıl Saklanır?

Taze polen veya kurutulmuş polen olarak tüketilebilir. Polen tuzaklarından alınan polen hemen buzdolabına konmalıdır. Taze olarak tüketilmeyecekse de uygun koşullarda kurutulmalıdır.

Polenin Faydaları Nelerdir?

Bağırsaklarda ve mide de çok faydalıdır. Bağırsakların çalışmasını artırır. Polen, yetişkinlerin beslenmesinde özellikle çocukların beslenmesinde çok faydalıdır. Zihin açmada, zeka gelişiminde kemik gelişiminde etkilidir. Çocukların ve yetişkinlerin beslenmesinde çok önemli bir yer tutuyor. İki yaşından sonra çocuklarda rahatlıkla kullanılabilir. Tadı çok güzel olmadığı için çocuklara verirken özellikle sütün içinde biraz balla karıştırarak verebiliriz. Yetişkinlerde yaşlılık döneminde ve menopoz döneminden veya andropoz dönemlerinin rahat atlatmasında kullanılabilir .Çocukların gelişiminde kemik gelişiminde zeka gelişiminde çok büyük katkıları, etkileri vardır. Çiçek tozlarına, arı polenlerine alerjisi olanların tüketmemesi gereken bir  üründür. Buna rağmen farklı bir durumda var; alerjik astım hastaları poleni rahatlıkla kullanabilir. Hatta astıma iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Arı Poleninin Yapısında Neler Bulunur? Neye İyi Gelir?

Çok kuvvetli bir besin takviyesidir. Arı sütü, bal gibi çocukluk  döneminden yaşlılık dönemine kadar kullanılması gereken bir besin takviyesidir. Yapısında ciddi oranda protein ve aminoasit içerir. Aslında yurt dışında ve dünyada mükemmel bir gıda olarak adlandırılır. Çünkü insan yaşamı için gerekli olan tüm vitamin ve aminoasitleri içerir. İçinde yüksek oranda protein vardır. Yaklaşık %40 oranında protein içerir ve bir çok bir vitamini içinde barındırır.

A vitamini, D vitamini,  C vitamini  özellikle B vitamini ve önemli bir vitanmin olan B12 vitaminini. Normal de gıdalarda B vitamini bulunurken B12 vitaminine pek rastlayamayız. Ama polen de ciddi oranda B12 vardır. İnsan beslenmesinde çok önemli yeri olan bir vitamindir. B vitamini ve B12, hafızayı güçlendirmede unutkanlık da yaşlılık dönemlerinde ya da çocukların zeka gelişimlerinde çok etkili olan besin takviyesidir.

Farklı çiçeklerden toplandığı için farklı renklerde görebilirsiniz. Sarıdan çok koyu kahverengiye kadar hatta siyaha ve kırmızıya kadar farklı renklerde görürsünüz. Bu güzel bir şeydir aslında. Polenin ne kadar zengin olduğunu, ne kadar  çiçekten toplandığını, dolayısıyla ne kadar çok vitaminli ve  proteinli olduğunu anlarsınız bu sayede.

Polen Nasıl Tüketilmelidir? Nasıl Yenir?

Günde bir çay kaşığıyla başlayıp bir tatlı kaşığına kadar gün gün artırarak kullanabilirsiniz. Sabahları aç karna kullanılabilir. Vücut içinde daha çabuk hazmedilmesi için su içerisinde erimesi önemlidir.

Yarım çay kaşığı, hatta bir çay kaşıyla başlayıp bir tatlı kaşığına kadar çıkarılabilir. Önceleri 10- 15 gram kadar günde kullanılabilir, daha sonra 30-35 grama kadar çıkabilir. Gün içinde 35 gramı aşmamak gerekir.

Bir kase yoğurt içine bir tatlı kaşığı koyduğumuzda 5-10 dakika bekleriz yoğurt içinde erimesini, bu şekilde de tüketilebilir.

Kimler Arı Polenini Özellikle Tercih Etmelidir?

Yüksek oranda protein içerdiği için sporcuların beslenmesinde rahatlıkla kullanılabilir. Yine protein yapısından dolayı gün içerisinde çok aktif çalışanların mutlaka tüketmesini öneririz. Hatta zayıflamak isteyenlerin, diyet yapanların kişilerde bir öğünü polenle çok rahat atlatabiliriz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi yoğurt ile sağlanan karışım ile öğlen öğününüzü atlatmanıza yardımcı olur. Gün içerisindeki performansını arttırır. Dikkati toplamayı sağlar, tok tutar ve tok tuttuğu için de gün boyu rahatlıkla başka bir besine ihtiyaç duymadan götürebilir. İnsan vücudu için gerekli aminoasitleri, proteini yüksek oranda vitaminleri içerdiği için mükemmel gıda olarak bilinir ve diyette mutlaka bir yerde bulunması gerekir.